Pomocná ruka pri zvládaní strachu a úzkosti v období pandémie
„Toto nie je čakáreň na budúcnosť, ani život v pauze.
,,Aká chcem, aby bola táto chvíľa?“
Anonym
- Najdôležitejšie je prijať realitu takú, aká je. Netrápte sa tým, čo ovplyvniť nedokážete, ale zamerajte sa na to, čo je vo vašich možnostiach. Máte na výber. Budete sa ľutovať a kritizovať alebo túto situáciu prijmete ako výzvu? Skúste si položiť otázky:
1. Čo mi táto kríza, situácia dokáže priniesť?
2. Ako dokážem túto situáciu využiť v prospech seba a v prospech našej rodiny?
3. Bude inšpiráciou pre môj osobnostný rast (preskupenie hodnôt v rámci hodnotového rebríčka, zvýšenie trpezlivosti, tolerancie, kreativity...)?
- Hlavným zdrojom úzkosti sú naše myšlienky. Tie je potrebné zastaviť a nasmerovať ich inou cestou. Napríklad: „Som vďačný za...“, „Teším sa na...“.
- Plánujme. Karanténa nie sú prázdniny. Nájdite si pevné body v každodennosti a udržte si režim dňa. Zapojte dieťa do tvorby programu a režimu, využite voľno na dorobenie restov, Nepodceňujte voľnočasové aktivity, ktoré podporia súdržnosť rodiny (spoločenské hry, sánkovačka, domáca diskotéka, spoločné pohybové aktivity, puzzle, ručné práce, pečenie koláčikov).
- Doprajte si mediálnu diétu. Vylúčme „kontaminovanú“ duševnú potravu, ktorá nesie „negatívny náboj“ (tzn. včas vypnúť televízne správy, katastrofické filmy a pod.). Nenechajte sa stále „ostreľovať“ negatívnymi informáciami, ktoré zbytočne zvyšujú strach a odoberajú energiu. Dôležitý je výber adekvátnych informácií. Sledujte pravdu jednoduchým spôsobom. Analyzujte spolu s deťmi dané informácie, Upokojujte ich, uisťujme ich, pretože aj tí najmenší vnímajú náš nepokoj. Deti potrebujú, aby bol obsah zrozumiteľný a upokojujúci, a aby im dával nádej na lepšiu budúcnosť. Doprajte si rozhovory, knihy a filmy, ktoré s momentálnou situáciou nesúvisia.
- Buďte v kontakte so sebou a svojim dieťaťom. Čo to znamená? Nestačí byť so svojím dieťaťom len fyzicky. Skúste porozumieť jeho prežívaniu,
snažte sa vnímať čo prežíva, ako sa cíti, čo ho trápi, a buďte rovnako citliví aj sami k sebe. Zdieľajte pocity so svojim okolím, partnerom. - Prejavujte blízkosť a pozornosť, nezabúdajte, čo dokáže jedno objatie – lieči stres a úzkosť, zmierňuje bolesť v ťažkých situáciách, je odrazom lásky a podpory.
- Pokúste sa zachovať pokoj a aktívne zapracovať na dobrej nálade. Dôležitý je postoj, pretože tak ako nás dokážu uniesť negatívne emócie a nepríjemné správy, vedia to aj tie pozitívne a príjemné. Ak máme niekoho nakaziť, nakazme ho optimizmom.
- Nezabúdajte, že aj v tomto období platí: pestujte si koníčky, smejte sa, nestrácajte zmysel pre humor, odmeňujte sa, hýbte sa a zostaňte
vo forme, počúvajte hudbu, tancujte. Ak to situácia dovolí, zapojte sa do online komunitných akcií dobrovoľníctva. - Ak sú vaše obavy a psychické ťažkosti väčšie než sami zvládate (strach, úzkosť z choroby, panika, ...), kontaktujte telefonicky alebo elektronicky psychológov.
„Tento čas je dobré takisto využiť na pestovanie
vďačnosti, lásky k ostatným a návratu k prírode.
Spoločne to zvládneme. Každý po svojom,
a predsa spolu.“
Iryna Zelyk